Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відтепер судочинство здійснюється за новим Господарським процесуальним кодексом, Цивільним процесуальним кодексом та Кодексом адміністративного судочинства, а єдиною касаційною інстанцією стає новий Верховний Суд, у складі якого діють Касаційний адміністративний, Касаційний господарський, Касаційний цивільний та Касаційний кримінальний суди, а також Велика палата Верховного Суду.
Внесені зміни сприятимуть подоланню процесуальних проблем, що перешкоджають ефективному судовому захисту в Україні, удосконаленню принципів судочинства (змагальності, диспозитивності, пропорційності) та процесуальних механізмів (розгляд справ, запобігання зловживанню правами, впровадження «електронного суду» тощо). Варто зауважити, що зазначені зміни є досить прогресивними.
Новими кодексами встановлено чіткий порядок та строки вчинення процесуальних дій, а саме: вступ до справи, зміна предмета або підстав позову, склад суду під час розгляду справи за нововиявленими обставинами, строки подання доказів, чіткі стадії судового процесу, розумні обмеження можливості відкладення розгляду та зупинення провадження у справі.
Запроваджуються процесуальні фільтри для оскарження ухвал суду в апеляційному порядку, касаційного оскарження судових рішень, направлення справи на новий розгляд, закріплюються присічні строки для звернення з апеляційною або касаційною скаргою, заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
Про основні зміни можна дізнатись з інфографіки опублікованої на сайті Ради з питань судової реформи ( http://jrc.org.ua ):
Ознайомитися з текстами кодексів в новій редакції можна:
Цивільно-процесуальний кодекс України – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1618-15
Кодекс адміністративного судочинства України – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15
Кримінально-процесуальний кодекс України - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4651-17
Господарський процесуальний кодекс України - http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1798-12